Morele

Dlaczego warto stosować panele LED?

Dlaczego warto stosować panele LED?
Dlaczego warto stosować panele LED? Panele LED zastępują tradycyjne lampy sufitowe, jak żarówki czy świetlówki. Emitują łagodne dla oczu i równomierne światło, służą nam przez

Dlaczego warto stosować panele LED?

Panele LED zastępują tradycyjne lampy sufitowe, jak żarówki czy świetlówki. Emitują łagodne dla oczu i równomierne światło, służą nam przez wiele lat, a do tego pozwalają zmniejszyć koszty oświetlenia. Dlatego stosowane są w domach i mieszkaniach, a także w obiektach użytkowych i placówkach publicznych.

Technologia LED
Oprawy LEDowe w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek wytwarzają światło, nie emitując przy tym ciepła. Dzięki temu ich żywotność jest przedłużona – świecą nawet kilkadziesiąt razy dłużej od żarówek starego typu. Poza tym LEDy są przyjazne środowisku i zużywają bardzo mało prądu.

Czym są panele LED?
Jednym z rodzajów oświetlenia ledowego są panele, czyli najczęściej prostokąty o boku od 20 do 120 cm, w których światło rozproszone jest przez specjalny materiał LGP. Dlatego umożliwiają równomierne rozłożenie światła na całej powierzchni oprawy. Pozbawione są efektu olśnienia, który występuje w przypadku punktowego źródła światła nad kloszem, który nie rozprasza dostatecznie światła.

Jakie światło emitują?
Panele LED najczęściej emitują światło o białej neutralnej barwie (temperatura 4000K), która podobna jest do barwy światła słonecznego. Otoczenie, które oświetlono tym kolorem wygląda świeżo, a kolory są naturalne – wyglądają jak oświetlone słońcem. Dzięki temperaturze podobnej do naturalnego światła dziennego i braku migotania, panele LED zapewniają przyjemne światło, które nie powoduje bólu oczu czy głowy. Barwa ta pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia – do domu, biura czy magazynu.

Minimalistyczne
Oprawa świetlna LED w formie panelu charakteryzuje się nowoczesnym i minimalistycznym designem. Kwadraty i prostokąty, które wykonano z aluminium i szkła akrylowego, mają najczęściej kolor biały. Najbardziej popularne są panele o wymiarach 60×60 cm. Często wybierane są także o wymiarach 30×30 cm, prostokątne 120×30 cm lub okrągłe.

Ekonomiczne
Panele z wbudowanym źródłem światła LED są rozwiązaniem ekonomicznym. W porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła zużywają ok. 50 procent energii mniej. Umożliwiają więc gospodarstwom i firmom realne oszczędności.

A to już wiesz?  Hybrydowa rewolucja może ominąć sektor MŚP.

Ekologiczne
Panele LED w przeciwieństwie do tradycyjnych świetlówek czy jarzeniówek, nie zawierają substancji takich jak rtęć czy inne metale ciężkie. Nie ma więc ryzyka przedostania się ich do ekosystemów, a co za tym idzie zagrożenia dla ludzi, zwierząt i roślin.

Trwałe rozwiązanie
Lampy i panele LED nie przegrzewają się, dlatego wymagają rzadkiej wymiany i służą nam przez wiele lat. Odznaczają się bardzo długą żywotnością, która wynosi do 50 tysięcy godzin. Przewyższają trwałością tradycyjne żarówki, lampy halogenowe i tzw. żarówki energooszczędne (kompaktowe świetlówki).

Sposób montażu
Panele ledowe można montować:
1. Natynkowo
Umieszczane w przymocowanej do sufitu specjalnej ramce lub na zawieszkach, które montuje się w suficie, a następnie łączy z uchwytami zamocowanymi do panelu (pomiędzy sufitem, a panelem pozostaje niewielka odległość – uzyskujemy minimalistyczny efekt).
2. Podtynkowo
Najczęściej montowane są w sufitach specjalnie do tego przeznaczonych, typu Armstrong.
3. Na linkach
Panele można podwiesić na linkach, które zamocowane są w zamontowanych w suficie uchwytach. Instalacja tego typu sprawdza się szczególnie w wysokich pomieszczeniach, np. jako dekoracyjne oświetlenie stołu, gdyż możemy dopasować długość linek.

Gdzie są stosowane?
Panele LED mogą być stosowane w:
– domu – np. jako oświetlenie łazienkowe czy kuchenne
– obiektach użytkowych i placówkach publicznych, jak biura, obiekty handlowe i usługowe, szkoły czy szpitale.

Gdzie kupować?
Jeśli decydujemy się na panele ledowe, z pewnością nie szukamy rozwiązania na rok czy 2 lata, ale na dłużej. Dlatego należy postawić na produkty renomowanych producentów, które znajdziemy w wyspecjalizowanych e-sklepach jak neoled.com.pl. Z ostrożnością należy podchodzić do tanich paneli świetlnych LED, które często dostępne są w marketach budowlanych. W ostatecznym rozrachunku, ze względu na częstsze wymiany i awarie, ich eksploatacja może okazać się droższa. Poza tym najtańsze produkty nie zawsze przeszły testy – może się okazać, iż nie są tak energooszczędne jak myśleliśmy.

A to już wiesz?  Czy do Polski dotrze „fala renowacji”?

Więcej informacji nt. paneli LED https://neoled.com.pl/panele_led_rastry_led.html

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy