Morele

Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?

Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?
Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę? Warszawa, 30 lipca 2019 – Tylko 11% polskich firm korzystało z usług w chmurze publicznej w 2018 roku.

Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?

Warszawa, 30 lipca 2019 – Tylko 11% polskich firm korzystało z usług w chmurze publicznej w 2018 roku. Średnia dla Unii Europejskiej była ponad dwa razy wyższa (26%), a Finlandia zanotowała rekordowy wynik 65% . Dynamiczny wzrost ilości danych, zmiany wymagań klientów czy regulacje takie jak RODO przyspieszają proces cyfryzacji w przedsiębiorstwach każdej branży. Małym firmom często brakuje jednak wiedzy jak w pełni wykorzystać możliwości rozwiązań chmurowych. Ich wdrożenie planuje jedynie 23% MŚP .

Mobilność i oszczędności
W najbliższych latach ilość danych na świecie wzrośnie ponad pięciokrotnie, z 33 zettabajtów w 2018 roku do nawet 175 zettabajtów w 2025 . Szukanie informacji i dokumentów, przesyłanie ich mailem czy ręczne przepisywanie do arkuszy staje się coraz bardziej czasochłonne. W szybszej i wygodniejszej realizacji codziennych zadań pomagają aplikacje biznesowe do elektronicznego obiegu dokumentów. Mogą one być przechowywane poza siedzibą przedsiębiorstwa, na platformach takich jak np. Workplace Hub. Chmura zapewnia nie tylko cyfrową organizację danych, ale też mobilność, umożliwia pracę zdalną i łatwe wyszukiwanie oraz współtworzenie dokumentów, a także oszczędność na sprzęcie i oprogramowaniu. Minimalizuje również ryzyko utraty danych dzięki tworzeniu ich kopii zapasowych.

W pogoni za klientem
Do wdrożenia rozwiązań chmurowych przedsiębiorców coraz częściej skłania m.in. presja ze strony klientów i konkurencji. 35% firm wykorzystuje chmurę do wprowadzania na rynek nowych lub znacząco ulepszanych produktów i usług, 88% aby nawiązywać lepsze relacje z klientami, 71% w celu poprawy strategii marketingowych, a 50% – zwiększenia konkurencyjności.

Dla dużych czy małych?
Rozwiązanie może przynosić korzyści zarówno dużym, jak i małym firmom. Nadal jednak z tego typu usług w swojej codziennej pracy korzysta zaledwie 25% małych przedsiębiorstw (w przypadku dużych – 56%) . Dla wielu MŚP wyzwanie stanowi sama różnorodność dostępnych rozwiązań i aplikacji. Adaptacja chmury wymaga od pracowników nowych umiejętności, a od przedsiębiorców wiedzy, aby wybrać rzeczywiście potrzebne rozwiązania. Istotne jest więc wsparcie doradcze dostawcy usług i dopasowanie technologii do potrzeb firmy. Przedsiębiorcy zaczynają to dostrzegać – już prawie 19% swoich budżetów na rozwiązania chmurowe przeznaczają na usługi takie jak doradztwo, wdrażanie, migracja czy zarządzanie. Gartner spodziewa się, że wskaźnik ten osiągnie 28% do 2022 roku.

A to już wiesz?  inteligentna żarówka LED oraz wielofunkcyjny przycisk z wyświetlaczem e-papier

– Zasoby chmurowe można zintegrować z istniejącymi w firmie urządzeniami czy oprogramowaniem biznesowym. Takie platformy są dostępne jako usługa, więc niepotrzebne stają się dodatkowe inwestycje w sprzęt czy infrastrukturę. Nawet w sytuacji, gdy firma jest zobowiązana do przechowywania danych u siebie lub z innych przyczyn nie może korzystać z rozwiązań chmurowych, zawsze ma możliwość używania aplikacji i systemów biznesowych w ramach tzw. chmury prywatnej. Jest ona zlokalizowana w zasobach przedsiębiorstwa, a więc pozostaje pod jego pełną kontrolą – wskazuje Mateusz Macierzyński, menedżer ds. systemów ITS w firmie Konica Minolta.

Informacje o firmie
Konica Minolta dostarcza kompleksowe usługi IT oraz szeroki wachlarz rozwiązań do optymalizacji procesów biznesowych w średnich i dużych organizacjach. Firma ma w swoim portfolio rozwiązania w zakresie infrastruktury IT i bezpieczeństwa. Jest również liderem na rynku druku produkcyjnego i przemysłowego oraz czołowym dostawcą biurowych urządzeń wielofunkcyjnych. Konica Minolta specjalizuje się w doradztwie biznesowym i nowoczesnych technologiach oraz dostarcza szereg wiodących na świecie systemów i urządzeń wykorzystujących różne metody druku. Regularnie inwestuje w badania i rozwój, dzięki czemu wyznacza wysokie standardy na rynku. Konica Minolta Business Solutions Polska Sp. z o.o. wchodzi w skład grupy Konica Minolta, Inc. z siedzibą w Japonii. Dysponuje najbardziej rozbudowaną strukturą obsługi serwisowej i sprzedażowej w Polsce, obsługuje klientów w 15 oddziałach w całej Polsce.

Więcej informacji o firmie i produktach znajduje się na stronie internetowej Konica Minolta:
www.konicaminolta.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy