Wiadomości branżowe

XIII Konkurs KOŁO na ?Projekt Łazienki 2011? rozstrzygnięty

W połowie czerwca 2011 zakończył się konkurs na projekt toalety publicznej dla ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.  Najlepszą koncepcją okazała się praca studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Na konkurs organizowany przez firmę Sanitec Koło, wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi i Fundacją Ulicy Piotrkowskiej, wpłynęła rekordowa liczba 352 prac.    Wśród nadesłany prac były koncepcje reprezentujące wiele nurtów architektonicznych - od form historyzujących, przez minimalistyczne obiekty wielofunkcyjne, aż po wizje awangardowe z wykorzystanie niestandardowych materiałów i konstrukcji.Organizatorzy i Partnerzy Konkursu oczekiwali od projektantów stworzenia koncepcji toalety publicznej dla Piotrkowskiej, która m.in. wpisywałaby się w układ urbanistyczno-architektoniczny tej części miasta z możliwością jej powtórzenia w innych lokalizacjach. Siedmioosobowe jury uznało, że żadna z prac nie spełniła kryteriów, określonych w wytycznych konkursowych, w związku z tym nie przyznano Grand Prix ufundowanej przez Prezydenta Miasta Łodzi.Najwyższą ocenę jury i

W połowie czerwca 2011 zakończył się konkurs na projekt toalety publicznej dla ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.  Najlepszą koncepcją okazała się praca studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Na konkurs organizowany przez firmę Sanitec Koło, wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi i Fundacją Ulicy Piotrkowskiej, wpłynęła rekordowa liczba 352 prac.   

Wśród nadesłany prac były koncepcje reprezentujące wiele nurtów architektonicznych – od form historyzujących, przez minimalistyczne obiekty wielofunkcyjne, aż po wizje awangardowe z wykorzystanie niestandardowych materiałów i konstrukcji.

Organizatorzy i Partnerzy Konkursu oczekiwali od projektantów stworzenia koncepcji toalety publicznej dla Piotrkowskiej, która m.in. wpisywałaby się w układ urbanistyczno-architektoniczny tej części miasta z możliwością jej powtórzenia w innych lokalizacjach. Siedmioosobowe jury uznało, że żadna z prac nie spełniła kryteriów, określonych w wytycznych konkursowych, w związku z tym nie przyznano Grand Prix ufundowanej przez Prezydenta Miasta Łodzi.

Najwyższą ocenę jury i Wyróżnienie I stopnia uzyskała praca zespołu studentów z Politechniki Śląskiej. Bartłomiej Ordon, Izabela Niemkowska i Alicja Dziurosz zaproponowali minimalistyczną formę, która oprócz funkcji toalety spełnia również rolę tablicy informacyjnej. Transparentne ściany obiektu, zasłaniają automatyczne kurtyny w momencie wejścia do niezwykłego wnętrza.

Projekt stanowi interesującą interpretację ducha ulicy Piotrkowskiej i jednocześnie miasta Łodzi poprzez delikatne odwołanie się do metafory maszyny i pracujących w niej  ruchomych tłoków, oferując jednocześnie rozwiązanie współczesne i spełniające warunek  powtarzalności”  – tak uzasadnili swój wybór członkowie jury.

Autorzy sześciu projektów najwyżej ocenionych przez Jury zostali laureatami konkursu. Przyznano jedno wyróżnienie  I stopnia, dwa równorzędne wyróżnienia II stopnia i trzy równorzędne wyróżnienia III stopnia. Laureatami konkursu zostali również zdobywcy wyróżnienia Internautów.

Wśród nagrodzonych są studenci i młodzi absolwenci kierunków architektonicznych z uczelni w Białymstoku, Gliwicach, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Liczba nadesłanych na konkurs prac i reprezentowane uczelnie z całego kraju – świadczą o potrzebie rozwiązania ważnego społecznie problemu toalety „miejskiej”. Po zakończeniu konkursu powstanie katalog prac koncepcyjnych laureatów. Zostanie on udostępniony jednostkom samorządów terytorialnych, które będą mogły wybrać do realizacji dowolny projekt.

A to już wiesz?  Nowe wyszukiwarki w netPR.pl

 

Prace oceniało jury w składzie:

– prof. dr. hab. arch. Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, APA Kuryłowicz & Associates

– Mariusz Sokołowicz – Kierownik Oddziału Ulicy Piotrkowskiej

– dr arch. Włodzimierz Adamiak – Instytut Architektury Politechniki Łódzkiej

– Prof. PŁ  Marek Janiak – Fundacja Ulicy Piotrkowskiej

– projektant Janusz Kaniewski – Kaniewski Haute Design

– arch. Wojciech Szygendowski – Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków

– Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Sanitec KOŁO

 

Internauci przyznali swoje wyróżnienie podczas głosowania na specjalnej stronie konkursowej. 

Najwięcej głosów – 3792, spośród ponad 40 tysięcy oddanych, uzyskała praca Emilii Modrzewskiej oraz Norberta Dąbrowskiego.

Lista laureatów konkursu na „Projekt łazienki 2011”

 

Ocena Jury

Wyróżnienie I stopnia – 9000 zł 

Praca nr 322, godło 15 02 18, autorzy: Bartłomiej Ordon, Izabela Niemkowska, Alicja Dziurosz

 

Wyróżnienia równorzędne II stopnia – 4000 zł 

Praca nr 43, godło 56 39 11, autorzy: Marcin M. Sieradzki, Bartłomiej Kuriata

Praca nr 70, godło 60 05 09, autorzy: Łukasz Brzozowski, Daniel Dziczek

 

Wyróżnienia równorzędne III stopnia – 2000 zł 

Praca nr 6, godło 06 66 76, autorzy: Paweł Przerwa, Zofia Wojtach, Małgorzata Gwizd

Praca nr 42, godło 11 29 85, autorzy: Maciej Armanowski, Michał Cichy

Praca nr 218, godło 00 07 28, autorzy: Krzysztof Grześków, Łukasz Hajduk, Katarzyna Laskowska

 

Ocena Internautów


Wyróżnienie Internautów – 2000 zł 

Praca nr 203, godło 25 04 12, autorzy: Emilia Modrzewska, Norbert Dąbrowski

 

Szczegółowe informacje i wyniki konkursu publikowane są na stronie www.konkurskolo.pl


Źródło KOŁO. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy