Wiadomości branżowe

Nierówne szanse polskich dzieci. UNICEF opublikował raport dotyczący nierówności społecznych wśród dzieci w krajach wysoko rozwiniętych

„Wykluczone dzieci” – taki tytuł nosi najnowszy, dziewiąty już raport UNICEF dotyczący sytuacji dzieci w 24 krajach OECD, w tym w Polsce. Raport pokazuje nierówności społeczne wśród dzieci w krajach OECD. Porównuje jaki dystans do pokonania mają najmniej uprzywilejowane dzieci w danym kraju, do tych, znajdujących się na poziomie średniej krajowej. Wskazuje, które państwa radzą sobie najlepiej z zapewnieniem równych szans swoim najmłodszym obywatelom.Aby porównać ze sobą kraje ujęte w raporcie, UNICEF analizuje sytuację dzieci najmniej uprzywilejowanych w trzech obszarach: sytuacji materialnej, edukacji i zdrowiu i pokazuje jaki dystans dzieli je o dzieci znajdujących się na poziomie średniej krajowej. Im niższa wartość, tym mniejsze dysproporcje w poziomie życia dzieci. Takie różnice w poziomie życia dzieci występują w każdym kraju na świecie, gdyż zawsze pewna grupa dzieci plasuje się poniżej średniej. Pytanie jakie stawia UNICEF brzmi „jak daleko poniżej średniej?”, czy jest to jeszcze dystans do pokonania, czy już przepaść nie do przebycia. Kiedy można mówić już nie o nierówności społecznej lecz o
„Wykluczone dzieci” – taki tytuł nosi najnowszy, dziewiąty już raport UNICEF dotyczący sytuacji dzieci w 24 krajach OECD, w tym w Polsce. Raport pokazuje nierówności społeczne wśród dzieci w krajach OECD. Porównuje jaki dystans do pokonania mają najmniej uprzywilejowane dzieci w danym kraju, do tych, znajdujących się na poziomie średniej krajowej. Wskazuje, które państwa radzą sobie najlepiej z zapewnieniem równych szans swoim najmłodszym obywatelom.
Aby porównać ze sobą kraje ujęte w raporcie, UNICEF analizuje sytuację dzieci najmniej uprzywilejowanych w trzech obszarach: sytuacji materialnej, edukacji i zdrowiu i pokazuje jaki dystans dzieli je o dzieci znajdujących się na poziomie średniej krajowej. Im niższa wartość, tym mniejsze dysproporcje w poziomie życia dzieci. Takie różnice w poziomie życia dzieci występują w każdym kraju na świecie, gdyż zawsze pewna grupa dzieci plasuje się poniżej średniej. Pytanie jakie stawia UNICEF brzmi „jak daleko poniżej średniej?”, czy jest to jeszcze dystans do pokonania, czy już przepaść nie do przebycia. Kiedy można mówić już nie o nierówności społecznej lecz o niesprawiedliwości?
Polska, choć nie wypada najgorzej na tle krajów OECD, ma przed sobą długą drogę do wyrównania szans marginalizowanych dzieci. Choć w podsumowaniu badania znaleźliśmy się w tej samej grupie co Austria, Kanada, Niemcy, Francja i Portugalia, to przyglądając się poszczególnym obszarom nietrudno zauważyć, że w wielu przypadkach od państw z czołowych miejsc w tabelach dzieli nas przepaść. Najlepsze wyniki osiągnęliśmy w obszarze edukacji –  plasujemy się na piątej pozycji na 24 badane kraje, dużo gorzej wypadamy jednak w analizach dotyczących sytuacji materialnej – 21 pozycja, oraz postaw pro zdrowotnych dzieci, w szczególności ich aktywności fizycznej (pozycja 20).
Zdecydowanie najlepiej w raporcie wypadają kraje skandynawskie: Finlandia i Dania oraz Holandia i Szwajcaria, najgorzej Grecja, Włochy i USA.
Więcej informacji UNICEF Polska:
Ewa Falkowska
Dyrektor ds. Advocacy
22 56 80 330
[email protected]

Zofia Dulska
Koordynator ds. Komunikacji i Nowych Mediów
22 56 80 380, 509 302 275
[email protected]

Źródło UNICEF Polska. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Nie tylko chirurgia plastyczna ? czyli o zastosowaniu silikonu w medycynie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy