Aktualności

Na Dolnym Śląsku powietrze będzie czystsze

Na Dolnym Śląsku powietrze będzie czystsze
Racibórz, 12.08.2015 INFORMACJA PRASOWA Nie tylko na Wybrzeżu i w Małopolsce, ale od teraz także na Dolnym Śląsku powietrze będzie czystsze. 30 lipca, na terenie

Racibórz, 12.08.2015

INFORMACJA PRASOWA

Nie tylko na Wybrzeżu i w Małopolsce, ale od teraz także na Dolnym Śląsku powietrze będzie czystsze. 30 lipca, na terenie Elektrociepłowni Wrocław należącej do KOGENERACJI S.A. z Grupy EDF w Polsce wspólnie z RAFAKO S.A., została uruchomiona Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin. Dzięki niej gazy będące efektem spalania w tutejszej elektrociepłowni są oczyszczane z tlenków siarki i pyłów.

KOGENERACJA uruchomiła we Wrocławiu nowoczesną instalację oczyszczania spalin

– Nasze inwestycje w odsiarczanie i odazotowanie spalin gwarantują nam kompatybilność z zaostrzającymi się od nowego roku wymogami dotyczącymi emisji. Instalacje to gwarancja ciągłości dostaw ciepła dla Wrocławia. To także czystsze powietrze nad miastem – mówi Wojciech Heydel, prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. przyznając, że bez tej instalacji EC Wrocław nie mogłaby dłużej produkować ciepła zgodnie z europejskimi normami.
– Instalacja Mokrego Odsiarczania spalin warunkuje naszą przyszłość. Zdaję sobie sprawę, że to kulminacja wielu miesięcy prac, a jednocześnie dopiero wstęp do procesów optymalizacji, uruchamiania i włączania kolejnych bloków – dopowiada Marek Salmonowicz, dyrektor techniczny KOGENERACJI S.A.
Pierwsze podanie spalin nastąpiło po kilkunastu miesiącach trudnych prac projektowych i budowlanych. – Mało kto wierzył, że w takim miejscu, gdzie z trudem robi się niewielkie realizacje, uda nam się postawić sporych rozmiarów obiekt przemysłowy. Ale dzięki projektantom i determinacji całego zespołu zrobiliśmy to! – mówi Roman Głowacki, dyrektor budowy IMOS WROCŁAW w RAFAKO S.A. i wyjaśnia, że gęsto zabudowany teren był największym wyzwaniem realizacyjnym.
Newralgicznym momentem był montaż kolektora spalin. – Kolektor ma sześć metrów średnicy. Musieliśmy go wprowadzić w niewielką przestrzeń na pracującym obiekcie, pomiędzy kotły wodne, a parowe. Przez cały okres budowy, z uwagi na ograniczony teren, wyzwaniem była odpowiednia koordynacja ustawień dźwigów i konieczność budowy instalacji etapami „budynek po budynku” – wspomina Damian Klinos, kierownik projektu IMOS WROCŁAW w RAFAKO S.A.
– To zdecydowanie najlepsza budowa pod względem terminowym, organizacyjnym, zarówno projektowym, jak i wykonawczym. Uważam, że zorganizowana była bardzo dobrze – zapewnia Bogdan Brzoza, kierownik budowy IMOS WROCŁAW, który przyznaje, że ta instalacja była najciekawszym doświadczeniem zawodowym w jego wieloletniej karierze.
Terminowe uruchomienie instalacji możliwe było dzięki dobrej współpracy inwestora, generalnego wykonawcy i firm podwykonawczych. Za wzorową współpracę podczas tej inwestycji RAFAKO S.A, dziękował Wojciech Heydel, prezes zarządu KOGENERACJA S.A. Bardzo wysoko standard pracy z RAFAKO ocenia też Marek Salmonowicz dyrektor techniczny KOGENERACJI S.A.

A to już wiesz?  Coaching Week

– KOGENERACJA S.A. jest inwestorem wymagającym i znającym technologie. Traktowaliśmy się po partnersku – mówi Damian Klinos. – Współpraca była nienaganna – potwierdza Bogdan Brzoza.
Współpracę z RAFAKO chwali sobie także Marta Łuczak z podwykonawczej firmy Bart. – Kierownictwo firmy bardzo konkretne, rzetelne, fajni współpracownicy. Jeżeli chodzi o nadzór i wsparcie – same plusy.
W czasie budowy nie było większych niespodzianek, ani dłuższych przestojów. Nie doszło też do żadnego wypadku przy pracy. – Nie było sytuacji trudnych, być może dzięki temu, że braliśmy udział w konkursie „Buduj Bezpiecznie” organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy, w którym zajęliśmy pierwsze miejsce w województwie dolnośląskim. Ludzie są wyczuleni, żeby zachowywać się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, tak aby jeden drugiemu nie zrobił krzywdy, nawet niechcący. Dzięki temu nie mieliśmy żadnego wypadku – mówi Roman Głowacki, dyrektor budowy.
Przy budowie instalacji we Wrocławiu z RAFAKO S.A. współpracowało 60 firm podwykonawczych. Średnio na terenie budowy pracowało 200 osób, w szczytowych momentach natężenia robót liczba pracowników przekraczała 300 osób.
RAFAKO S.A. i KOGENERACJA S.A. mają powody do świętowania, ale to jeszcze nie koniec. – Następne czynności, które będziemy wykonywać w ramach prac rozruchowych to wszelkiego rodzaju regulacja układów i sprawdzenie poprawności ich działania. To potrwa około 30 dni. Następnie, po pomyślnym zakończeniu wszystkich prób przystąpimy do ruchu odbiorowego – tłumaczy Damian Klinos, kierownik projektu IMOS WROCŁAW W RAFAKO S.A.
Instalacja zaprojektowana jest dla wszystkich pięciu kotłów zabudowanych w Elektrociepłowni Wrocław. Jej minimalna wydajność to 170 tys. Nm3 na godzinę, a maksymalna przepustowość to 1,5 mln Nm3 na godzinę.

Zakres prac dla IMOS Wrocław obejmował, podobnie jak trzech wcześniejszych instalacji realizowanych w Gdańsku, Gdyni i Krakowie, realizację obiektu „pod klucz”, czyli kompleksowe zaprojektowanie, dostawę urządzeń i wyposażenia, budowę i montaż oraz rozruch i przekazanie do eksploatacji.

A to już wiesz?  Jak sztuczna inteligencja zmieni transport ciężarowy?

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. składa się z czterech zakładów produkcyjnych: EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie i EC Muchobór. Głównym akcjonariuszem jest Grupa EDF.
Budowa instalacji mokrego odsiarczania spalin we wrocławskiej elektrociepłowni jest jedną z czterech takich inwestycji, po Gdańsku, Gdyni i Krakowie, realizowanych przez EDF Polska S.A, których wykonawcą jest RAFAKO S.A. w konsorcjum z PBG S.A. Łączna wartość kontraktu (na który składa się realizacja instalacji w czterech lokalizacjach), podpisanego 6 grudnia 2012 r., wynosi 947 mln złotych brutto.

Źródło: RAFAKO S.A.
Autor: Lucyna Siwek, Aleksandra Dik
Zdjęcia: Aleksandra Dik

***

RAFAKO S.A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy