Film filmy

Co Twoja dziewczyna powinna wiedzieć o Star Wars?

Co Twoja dziewczyna powinna wiedzieć o Star Wars?
Warszawa, 8 grudnia 2015 r. Co Twoja dziewczyna powinna wiedzieć o Star Wars? Niespełna 400 mln $ budżetu i blisko 4 mld $ zysków, 81

Warszawa, 8 grudnia 2015 r.

Co Twoja dziewczyna powinna wiedzieć o Star Wars?

Niespełna 400 mln $ budżetu i blisko 4 mld $ zysków, 81 międzynarodowych nagród oraz 125 nominacji – tyle na swoim koncie mają dotychczasowe filmy z cyklu „Gwiezdnych wojen”. 18 grudnia do polskich kin trafi VII już część kultowej sagi, na którą miliony fanów w Polsce i na całym świecie czekają z ogromną niecierpliwością. Co o „Gwiezdnych wojnach” powinna wiedzieć dziewczyna lub żona zagorzałego fana gwiezdnego uniwersum? Jakie informacje powinien przyswoić sobie każdy, kto o świecie Star Wars nie wie jeszcze zbyt dużo?

Zacznijmy od początku…
Geneza fenomenu kultowej sagi sięga lat 70. XX wieku. Wówczas, w umyśle amerykańskiego reżysera George’a Lucasa zrodziło się uniwersum „Gwiezdnych wojen”. To opowieść o odległej galaktyce, w której toczą się wojny, ale i nie brakuje wątków miłosnych. Filmowa saga składa się z sześciu filmów, podzielonych na dwie trylogie. Filmy IV, V i VI wchodzą w skład tzw. starej sagi, która ukazała się jako pierwsza i opisuje walkę imperium z rebeliantami. Części I, II oraz III – choć stanowią prequel starej sagi – do kin trafiły ponad dwie dekady po niej. Stanowią one tzw. nową trylogię i tłumaczą mroczną historię Lorda Vadera. 18 grudnia, 10 dni po światowej premierze, do polskich kin trafi nowa, VII część sagi zatytułowana „Przebudzenie mocy”. Jednocześnie, będzie to pierwsza część, która powstała w wytwórni Disneya. Premiera kolejnego filmu kultowej sagi jest – nie tylko dla fanów Star Wars – ogromnym wydarzeniem filmowym na skalę światową!

Kto jest kim w gwiezdnych wojnach?
Jedną z kluczowych postaci sagi jest Anakin Skywalker – rycerz Jedi, który przechodzi na Ciemną Stronę Mocy, przyjmując imię Darth Vader. Doprowadził do zniszczenia Zakonu Jedi. Przed śmiercią – ku uciesze widzów – pomaga synowi pokonać złego Imperatora i wraca na Jasną Stronę Mocy. Żoną Anakina jest Padmé Amidala, która rodzi mu dwóch potomków – Luke’a Skywalkera oraz Leię Organę. Luke Skywalker w wyniku szkolenia otrzymanego od potężnego nauczyciela Yody oraz wskazówek Mistrza Jedi imieniem Obi Wam Kenobi, staje się najpotężniejszym Jedi w Galaktyce, zdolnym pokonać Imperatora. Księżniczka Leia Organa, bliźniacza siostra Luke’a, również stoi na czele rebeliantów walczących z Imperium. Prywatnie, żona Hana Solo (przemytnika z planety Korelia, który lata Sokołem Millenium ze swoim przyjacielem, drugim pilotem, Wookieem Chewbaccą).

Rekordy Star Wars
Filmy z cyklu Star Wars odniosły światowy sukces kasowy. Zyski obu trylogii kilkudziesięciokrotnie przewyższyły budżety przeznaczone na ich produkcje. Wszystkie części „Gwiezdnych wojen” zarobiły łącznie niespełna 4 mld $, co daje sadze 3. miejsce najbardziej kasowych serii filmowych, tuż po serii o Harrym Potterze i cyklu o Jamesie Bondzie. Najwięcej – bo aż ponad 1 mld $ zarobiła pierwsza część nowej trylogii „Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo”.
Uniwersum Star Wars było również wielokrotnie doceniane przez jury najważniejszych konkursów świata kinematografii. Filmy zdobyły w sumie 81 nagród oraz 125 nominacji. Dla porównania, najbardziej nagradzany film w historii, „Titanic” zdobył „zaledwie” 51 statuetek i 40 nominacji. Wśród najważniejszych nagród Star Wars warto wymienić m.in. 10 hollywoodzkich Oscarów, 5 statuetek Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA oraz 1 Złoty Glob.
Wszystkie filmy trwają łącznie aż 927 minut, czyli 15 godzin i 45 minut – to mniej więcej tyle ile potrzeba, by najszybsza na świecie sonda kosmiczna Helios 2 przebyła odległość 3 866 616 km równą ponad 5 podróży z Ziemi na Księżyc i z powrotem!

star-wars-infografika2

star-wars-infografika3

star-wars-infografika4

Prawdopodobnie nie ma w cywilizowanym świecie osoby, która nie słyszałyby o „Gwiezdnych Wojnach”, Mistrzach Jedi, Lordzie Vaderze czy o ciemnej i jasnej stronie Mocy. Jednak, choć fanom uniwersum ciężko w to uwierzyć, nie każdy rozumie w pełni fenomen świata Star Wars. Partnerki miłośników uniwersum oraz wszystkich, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę o „Gwiezdnych wojnach” zachęcamy do zapoznania się z infografiką dostępną na stronie http://www.empik.com/empikultura/star-wars.